NAŘÍZENÍ REACH

 

ČÁST I SOUHRN INFORMACÍ Z HLAVNÍCH ASPEKTŮ NAŘÍZENÍ REACH

1.4           ZÁVAZNOST A PŮSOBNOST NAŘÍZENÍ REACH

Nařízení REACH je nařízení ES, je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko. Nařízení REACH má významný dopad na Evropský hospodářský prostor (EHP). Nařízení REACH přijaly země EHP jako je Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Švýcarsko není členem ES, Švýcarsko je jediným členem ESVO (Evropské sdružení volného obchodu), který stojí mimo EHP.

Výrobce chemické látky (samotné, obsažené v přípravcích nebo předmětech) se sídlem mimo ES tj. ze třetích zemí, pokud bude dovážet tyto chemické látky do EU, má dvě možnosti:

·     buď určí „výhradního zástupce v EU“ nebo

·     nechá dovozce zaregistrovat jeho látku.

Výrobce látky ze třetí země nemůže provést registraci a tedy ani předběžnou registraci látky. Předběžnou registraci a registraci látky může provést pouze dovozce nebo „výhradní zástupce“, kteří jsou usazeni v EU. Výrobce látky ze třetí země může na základě vzájemné dohody písemně určit fyzickou nebo právnickou osobu usazenou v EU, aby jako výhradní zástupce v EU splnila povinnosti předběžné registrace/registrace dovážené látky.

Nařízení REACH stanoví povinnosti pro výrobce, dovozce a následné uživatele se sídlem na území ES:

·            látek jako takových;

·            látek obsažených v přípravcích;

·            látek obsažených v předmětech.

Nařízení REACH nepodléhají:

·              radioaktivní látky;

·              látky pod celním dohledem, které nejsou zpracovávány;

·              neizolované meziprodukty;

·              látky ve fázi přepravy;

·              odpady, pokud jsou v působnosti předpisů pro odpady.

nařízení REACH vyplývá více povinností. Tyto povinnosti výrobce/dovozce/následný uživatele látky se nemusí nutně vztahovat pouze na množství látky 1 tuna a více, ale závisí i na charakteristických vlastnostech dané látky – viz např. kapitola 1.8 a kapitola 1.10.

Pro rozklíčování povinností a plnění ustanovení nařízení REACH je důležité určit pozici podnikajícího subjektu. Pro informaci jsou uvedeny možné pozice podnikajícího subjektu v této tabulce.

Subjekt

Definice podle nařízení REACH/vysvětlující text

„výrobcem“ látky

je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, která vyrábí látku ve Společenství

„výrobcem“ předmětu“

je fyzická či právnická osoba, která vyrábí nebo sestavuje předmět na území Společenství

„dodavatelem“ látky nebo směsi“

je výrobce, dovozce, následný uživatel nebo distributor uvádějící na trh látku samotnou nebo obsaženou v směsi anebo směs

„příjemcem“ látky nebo směsi“

je následný uživatel nebo distributor, kterému je látka nebo směs dodávána

„příjemcem“ předmětu“

je průmyslový nebo profesionální uživatel nebo distributor, kterému je předmět dodáván, avšak nikoli spotřebitel

„dodavatelem“ předmětu

je výrobce nebo dovozce předmětu nebo jiný účastník dodavatelského řetězce, který předmět uvádí na trh

„dovozcem“

je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, která odpovídá za dovoz

„distributorem“

je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, včetně maloobchodníka, která pouze skladuje a uvádí na trh látku samotnou nebo obsaženou v směsi pro třetí osoby

„následným uživatelem“

je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství jiná než výrobce nebo dovozce, která používá látku samotnou nebo obsaženou v směsi při své průmyslové nebo profesionální činnosti. Následným uživatelem není distributor ani spotřebitel. Za následného uživatele se považuje rovněž zpětný dovozce osvobozený podle čl. 2 odst. 7 písm. c)

„účastníky dodavatelského řetězce“

jsou všichni výrobci nebo dovozci nebo následní uživatelé v dodavatelském řetězci

„výhradní zástupce výrobce ze třetí země“

je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, která byla určena na základě vzájemné dohody fyzickou nebo právnickou osobou usazenou mimo Společenství, která vyrábí látku samotnou nebo obsaženou v přípravcích nebo v předmětech, formuluje přípravek anebo vyrábí předmět dovážený do Společenství, aby jako výhradní zástupce plnila povinnosti dovozce

„vlastník údajů“

je následný uživatel nebo třetí strana, která má k dispozici údaje o látkách a může informovat agenturu ECHA s úmyslem zúčastnit se výměny údajů s žadateli o registraci

Podnikající subjekt musí znát všechny chemické látky, které vyrábí, dováží nebo používá – více ohledně chemických látek viz kapitola 1.6 ROZDĚLENÍ A DEFINICE CHEMICKÝCH LÁTEK PODLE NAŘÍZENÍ REACH.